stuk vijl in wortelkanaal achtergebleven

Author:
enriguetta
Posted:
di, 06/01/2004 - 19:55
mijn zoon van 16 jaar heeft verleden week wortelkanaalbehandeling ondergaan. tijdens behandeling brak vijltje af. het afgebroken stuk zit nu nog in wortelkanaal. tandarts heeft geprobeerd met ander vijltje het er uit te halen, lukte niet. kan geen kwaad volgens hem. bij nabehandeling kijkt hij er verder naar. wie heeft dit ook wel eens meegemaakt en hoe is dit er in godsnaam uit te halen? ik vind het doodeng.
minique

Deze info vond ik op de hoofdsite: http://www.tandarts.nl (onder 'wortelkanaal' en dan 'veel gestelde vragen'):

Een afgebroken vijl tijdens een wortelkanaalbehandeling is helaas een vaker voorkomende complicatie. Met de vijltjes worden de kanalen breder gemaakt zodat deze goed gespoeld (ontsmet) en gevuld kunnen worden. Hoe krommer en hoe nauwer de kanalen zijn des te meer kans er bestaat dat de vijltjes kunnen breken. Tevens is de kans op breuk ook afhankelijk van o.a. het type, de ouderdom, de diameter van de vijltjes en de gebruikte kracht door de tandarts.

Mocht er een stuk van het vijltje achterblijven in het wortelkanaal dan hoeft dat geen problemen op te leveren.
De vijl zelf zal niet snel een ontstekingsreactie veroorzaken. De kans op succes is meer afhankelijk van de hoeveelheid bacterien dat zich nog in het wortelkanaal rond de vijl of onder de vijl bevinden.

Is de vijl in het begin van de behandeling al hoog in het kanaal afgebroken en bevindt er zich tevens een ontsteking aan de wortelpunt (bacterien) dan zal de prognose dubieus kunnen zijn. Maar in het omgekeerde geval van een wortelkanaalbehandeling van een vitale (niet geinfecteerde) kies, waarbij een stukje vijl onderin de wortel is blijven zitten, zal de prognose goed kunnen zijn.

Indien er toch klachten ontstaan, dan zou mogelijk een specialist in wortelkanaalbehandelingen (endodontoloog) de vijl kunnen verwijderen.

:smt006 Monique
wo, 06/02/2004 - 07:37 Permalink