afgebroken zijkant 37

Author:
maslo
Posted:
do, 12/25/2025 - 08:50
Gisteren even bij de spoedpost geweest ivm afgebroken zijkant van de 37 (wangzijde). Ik durfde geen risico te nemen dat er nog meer zou afbreken vanwege eerdere ervaringen dus naar de tandartspost gegaan. Opgelost (denk ik), ze had het over caries onder de vulling waardoor zijkant kies afgebroken was. Maar ze zei ook dat er nog een breuk zat binnen in (volgens mij op de foto rechts. Ik zou wel willen weten of ik er wijs aan doe na de kerststop bij mijn tandarts nog even langs te gaan en te laten checken of dat het voor nu wel goed zit. Vulling zat er 2,5 jaar in. Ik heb meer van die vullingen en weinig vertrouwen dat het wel 'losloopt'. Zelf (voor mijn geruststelling) zou ik nu wel weer foto's willen van de overige kiezen om grotere issues te voorkomen als er onzichtbare dingen spelen. Is dat terecht of is dat m.n. mijn bezorgdheid die spreekt en is dat niet nodig. Bij voorbaat dank.
Tandarts_Richa…

Is dit voor of na het leggen v d vulling. Ik zou er een kroon op adviseren.
Als de vulling goed is gedaan dan lijkt het mij niet nodig om gelijk naar je eigen Ta te gaan.
Vraag dan of gelijk v d andere kwadranten ook een foto gemaakt wordt.
do, 12/25/2025 - 13:50 Permalink
maslo

Dag Richard, bedankt voor de reply - op 1e kerstdag zelfs. De foto is van voor de vulling. Dat zou kroon nr 4 of 5 in de wachtrij zijn. Ik heb ook nodig op 27,26,25 en 15 - allemaal niet meer levend en ernstig beschadigd geweest. Ik heb je ooit een pb erover gestuurd, maar dat terzijde. Ik ga tzt een integraal plan laten maken en inderdaad weer nieuwe foto's van alle kwadranten dan. Alles in 1 keer ophoesten is vrij prijzig namelijk, maar misschien wel het beste.
do, 12/25/2025 - 14:14 Permalink
Tandarts_Richa…

Eind v h jaar kan je eventueel je tandarts verzekering opwaarderen....alleen nuttig als u v plan bent iets te doen. Let op sommige verzekeraars stellen een periode v een of twee jaar waarin uitgebreide behandelingen niet vergoed worden. En waarom wachten met een plan maaken??? dan weet u waar u voor moet sparen. Indien u kunt voorschieten dan is het soms interessant te onderzoeken naar medische aftrek posten, informeer bij uw boekhouder of dat voor u een overweging is.
Heeft u het advies v e endodontoloog ingewonnen.
do, 12/25/2025 - 18:18 Permalink
maslo

We staan op het punt te emigreren (minder dan een week), dus dat heeft wat andere praktische onhandigheden op het moment. Verzekering NL vervalt, maar misschien is daar (Portugal) wel wat te regelen. Ik ging er al van uit dat ik het zelf (met of zonder verzekering zo goed als moet ophoesten). Verzekering is meer spreidbeleid had ik eerder al uitgezocht. Zelf elke maand wat opzij zetten werkt ook (alleen hebben we dat so far niet gedaan). Maar goed, liquide middelen is niet het grootste issue op dit moment. Medische aftrek is dan in NL i.i.g. een aardig idee wellicht, maar ik val vanaf 1 januari dus onder een Portugees belastingstelsel. Een goed plan maken als ik weet bij wie ik dit wil laten doen is wel handig voor 't komende jaar. Misschien niet alle 5 tegelijk met kroon maar wellicht 2 of 3 eerst, zodat 1 zijde i.i.g. bestendig blijft.

Ik ben vrij vaak wel bang dat 1 van de elementen weer afbreekt en een kroon onmogelijk maakt. Tot nu toe gelukkig niet gebeurd.

Advies endodontoloog heb ik niet ingewonnen - zou hij/zij me adviseren welke elementen WKB's nodig hebben voor goede prognose kroon of waarvoor precies?
do, 12/25/2025 - 21:21 Permalink
Tandarts_Richa…

In uw vorige post heb ik dat geadviseerd...jammer dat u dat advies niet opgevolgd heeft. Idd u krijgt daar advies voor wat eventueel nodig is. Een wkb behandelde kies wordt broos daarom advies kroon of knobbeloverkappende vulling. Nooit afwachten tot het te laat is. U kunt natuurlijk alle noodzakelijke behandelingen opstapelen maar dan worden de kosten voor velen vaak niet haalbaar.
In Zuiden v Portugal, Algarve Villamoura kende ik een heel goede collega maar denk dat hij inmiddels met pensioen is. Hij heeft hier op de universiteit gedoceerd. Manuel Da Silva Guarda.
vr, 12/26/2025 - 00:09 Permalink
maslo

Het klopt dat we daar ieder over gepost hebben. Ik heb zeker wel advies gebruikt en tot me genomen. Vorig jaar extractie 17 gedaan en een revisie van de 27 (in Italie). Die laatste is goed geslaagd. Geen problemen meer. Er was 1 kanaal (2 keer eerder) door mijn eerdere tandarts niet gevonden, nu dus rustig en klaar voor een kroon. Dat wilde ik afgelopen jaar ook laten doen in Italie, maar de gezinssituatie stond dat niet toe en ik worstel zelf wb tandartsen met een diepliggend vertrouwensprobleem en dat maakt het voor mij moeilijk (misschien niet onoverkomelijk op dit moment), om zo'n langdurende behandeling bij maakt niet uit wie te doen. Als ik keus heb, dan liefst bij iemand die ik goed vertrouw (en die zit op dit moment in Italie). Kortom: adviezen wel meegenomen, praktische uitwerking nog niet gevonden, maar wel in de pijplijn. Misschien komend jaar in Portugal, daar ben ik al wel bekend bij NL sprekende tandarts ook, dus misschien dat ik ermee verder kan. Dat het nog niet is gebeurd is deels mijn proces, deels kosten, deels gezinssituatie (kinderen, man en emigratieplannen en kosten). De adviezen neem ik zeker ter harte en ik ben echt blij dat ik door de afgelopen 2,5 jaar heen - (toen 'ineens' verschillende elementen afbraken en mijn enorme vertrouwen in mijn eigen tandarts (25 jr patient) niet meer houdbaar was) - hier zo'n lijntje kan hebben om te sparren en tot beslissen en/of overleg met de tandarts te komen.
Dus zeker dank daarvoor.

De 25, 26 en 27 en 15 hebben WKB gehad en 37 is ook toe aan meer stevigheid. De 17 is er uitgegaan.
Ik denk dan (als leek) dat 26, 27 en 37 als eerst stevigheid (kronen) nodig hebben en boven ook de 25 dan meenemen (dat is die kant weer stabiel. En daarna dan evt de 15 en 16.
Eerst in kaart brengen hoe de andere elementen er nu voor staan met behulp van RX foto's en dan een plan maken.
vr, 12/26/2025 - 09:26 Permalink
Tandarts_Richa…

Het gebit is geen auto... Ik vind het belangrijk de situatie goed te kennen, een duidelijk plan te maken en dat goed, in combinatie met eventuele v specialisten die i vertrouw, uitgevoerd wordt. Elke keer een ander , misschien wel heel goede behandelaren, bedraagt niet bij aan het uitvoeren v e plan, omdat die behandelaren alleen een bepaald, op dat moment opspelende probleem, oplossen maar dat vaak doen zonder de initiele behandel strategie te kennen. Zoek een Ta die u kunt vertrouwen en voer daar de gekozen beh. pl. uit.
vr, 12/26/2025 - 09:54 Permalink
maslo

Ik ben het helemaal eens met het feit dat een gebit geen auto is. Mijn ideaal is ook dat ik gewoon 1 vaste tandarts heb die ik vertrouw. Die had ik ook, tot 2 jaar geleden maar dat liep toen niet meer goed nadat er van alles afgebroken was. De naweeen zijn er nog steeds want er moeten nog kronen.
Ik heb de afgelopen 2 jaar waarbij wij ook deels in het buitenland zaten ervoor gekozen om steeds in gesprek te gaan met mijn toen nieuwe tandarts in NL. Alle info is steeds naar hem gegaan en ook alles in overleg met hem. Ik heb de 17 in Italie laten verwijderen alsook een revisie WKB op de 27 laten doen in Italie bij de tandarts die mij eigenlijk tot dan toe nog wel bijna beter kende dan de nieuwe in NL (anders had ik dat bij een endodontoloog in NL moeten laten doen). Alles dus in overleg en met 'goedkeuring' van de nieuwe tandarts in NL. Dus ik probeer in alle gevallen de lijn bij een hoofdbehandelaar te houden - in die zin doe ik er zelf alles aan om het geen 'auto' te laten zijn. Inmiddels geemigreerd naar Portugal afgelopen week, nog niet wetend hoe en bij wie ik nu mijn weinige vertrouwen ga geven of dat ik het in NL of Italie laat (dat laatste is vanwege de afstand erg lastig, maar zou m'n voorkeur hebben). Wel kwam ik erachter dat ik via het CAK verzekerd blijf voor de NL basisverzekering dus ook bijzondere tandheelkunde; bepaalde behandeling zijn afgelopen jaren wel vergoed geweest via bijzondere tandheelkunde, dus wellicht ook nog een goede optie om gewoon af en toe een familie/vriendenbezoek te combineren met tandartsafspraak of vice versa.
In ieder geval de tandarts in NL op de hoogte gebracht van de laatste spoedpostbehandeling en hopelijk wil deze tandarts nog fungeren als hoofdbehandelaar tot ik een goede plek heb gevonden hier om de zorg over te nemen.
di, 01/06/2026 - 01:55 Permalink